Polacy nie chcą atomu
Przeciwników budowy elektrowni jądrowej w kraju wciąż jest więcej niż zwolenników – pokazują najnowsze badania opinii społecznej. Rząd zwleka z akcją promocyjną, ale przygotowania do inwestycji trwają
Jak wynika z najnowszego badania opinii społecznej przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej”, tylko 42 proc. pytanych opowiedziało się za budową elektrowni atomowej w Polsce. Zdecydowanych przeciwników było 23 proc., a 27 proc. osób stwierdziło, że „raczej” nie chcą tej inwestycji. Niezdecydowanych było 8 proc. pytanych. Co istotne, zwolennicy elektrowni atomowej przeważali tylko w gronie osób z wyższym wykształceniem – w tej grupie jej budowę poparło 55 proc. badanych .
Równocześnie GFK Polonia spytała, czy osoby opowiadające się za budową elektrowni atomowej chcą, by powstała ona w ich gminie. Twierdząco odpowiedziało 59 proc. zwolenników inwestycji. Co piąty z pytanych był niezdecydowany, ale też „byłby skłonny to rozważyć”.
Te najnowsze wyniki różnią się od danych, jakimi dysponuje Ministerstwo Gospodarki. Z badania opinii przeprowadzonego we wrześniu 2009 r. przez CBOS wynika, że połowa badanych poparła budowę elektrowni jądrowej. Przeciwnicy tego typu przedsięwzięcia stanowili 40 proc. pytanych, a niezdecydowani – 10 proc. Dlatego resort uznał, że rośnie poparcie dla energetyki jądrowej w Polsce. Rok temu w podobnym badaniu 48 proc. respondentów opowiadało się za budową elektrowni jądrowej, 42 było przeciw, a 10 proc. nie miało zdania.
Ministerstwo przygotowuje kampanię promującą energetykę jądrową. Wciąż nie ustalono daty rozpoczęcia przedsięwzięcia,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta