Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie jest łatwo udowodnić prawo do niższej stawki podatku na oleje opałowe

01 marca 2010 | Dobra firma | Wojciech Kotala

Aby skorzystać z niższej stawki akcyzy na oleje opałowe, sprzedawca takich wyrobów musi spełnić bardzo rygorystyczne wymogi dotyczące uzyskania oświadczenia od nabywcy o takim ich przeznaczeniu

Nowelizacja przepisów akcyzowych ma wprowadzić jeszcze większe obostrzenia.

Tradycją polskich przepisów akcyzowych jest, że wyroby ropopochodne przeznaczone do użycia do celów opałowych opodatkowane są o wiele niższymi stawkami akcyzy niż takie same wyroby przeznaczone do napędu silników spalinowych.

I tak olej napędowy, tankowany na stacji paliw do samochodu, opodatkowany jest akcyzą w wysokości 1048 zł/1000 litrów. Gdy jednak ten sam olej będzie przeznaczony do celów opałowych, stawka akcyzy wyniesie tylko 232 zł/1000 litrów.

Warunki stosowania obniżonej stawki

Stosowanie niskich stawek akcyzy obwarowane jest jednak dwoma warunkami.

Po pierwsze, w przypadku olejów „lekkich”, olej musi być zabarwiony specjalnym barwnikiem (tzw. Solvent Red) i nieusuwalnym znacznikiem (tzw. Solvent Yellow), przy czym rozporządzenie ministra finansów określa szczegółowo techniczne wymogi oznakowania oleju, tj. ilość barwnika i znacznika, jakie muszą znajdować się w litrze wyrobu.

Po drugie, sprzedawca oleju musi otrzymać od kupującego oświadczenie o opałowym przeznaczeniu wyrobu. Ustawa o akcyzie określa szczegółowo elementy, jakie powinny się znaleźć w takim oświadczeniu.

Uciążliwy obowiązek

Obowiązek uzyskiwania oświadczeń o przeznaczeniu oleju opałowego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8561

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament