Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Postępowanie wszczyna ten, kto ma interes

01 marca 2010 | Gazeta prawa i podatków | Piotr Wancke

Z wnioskiem o podział gruntu może wystąpić właściciel. Prawo takie przysługuje również wieczystemu użytkownikowi,który nie musi działać za zgodą Skarbu Państwa czy gminy

Podział nieruchomości jest dokonywany w trybie administracyjnym na podstawie decyzji wójta, burmistrza albo prezydenta miasta zatwierdzającej podział na podstawie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami i stosownych aktów wykonawczych. W wyjątkowych przypadkach o podziale może orzekać sąd.

Podział nieruchomości powinien być zgodny z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

A ponadto ustawy o gospodarce nieruchomościami, rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości oraz przepisami ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Na koszt wnioskodawcy

Podziału dokonuje się na wniosek i koszt osoby, która ma w tym interes prawny. Przepis ten nie definiuje wprost podmiotów, które mogą wystąpić z takim wnioskiem. Nie ogranicza on także w sensie podmiotowym kręgu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8561

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament