Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dlaczego przepisy polskiej ustawy były niezgodne z dyrektywą kapitałową

01 marca 2010 | Dobra firma | Mariusz Machciński

Czy wniesienie przedsiębiorstwa aportem do spółki było od 1 maja 2004 r. do końca 2008 r. objęte PCC? Kwestia ta ciągle czeka na ostateczne wyjaśnienie

Organy podatkowe, w tym minister finansów, twierdziły dotąd, że opodatkowanie jest konieczne (por. odpowiedź ministra finansów na interpelację nr 11346). Podatnicy są przeciwnego zdania, a ich racje potwierdza stanowisko Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Jak wygląda zestawienie argumentów obu stron? Która z nich ma rację?

Dyrektywa kapitałowa..

.

Z przepisów ustawy o PCC w brzmieniu obowiązującym od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2008 r. wynikało, że aport przedsiębiorstwa jest obciążony PCC.

Niemniej przy ich wykładni nie można pomijać regulacji europejskich. Na poziomie wspólnotowym zasady opodatkowania operacji restrukturyzacyjnych, w ramach których dochodzi do aportu przedsiębiorstwa, podatkami kapitałowymi reguluje m.in. art. 7 dyrektywy kapitałowej.

Przepis ten wskazuje, że zwolnione z opodatkowania są transakcje, które 1 lipca 1984 r. były opodatkowane stawką podatku kapitałowego nieprzekraczającą 0,5 proc.

...i dwie różne interpretacje

Zwolennicy PCC argumentują, że decydujące znaczenie – z perspektywy oceny polskich przepisów podatkowych – ma odwołanie się przez ustawodawcę wspólnotowego w treści art. 7 dyrektywy do wysokości opodatkowania podatkiem kapitałowym aportów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8561

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament