Zwrot za zużycie prywatnego sprzętu nie jest opodatkowany
Pracownik, który używa w pracy należących do niego narzędzi lub materiałów, nie płaci podatku od otrzymanego ekwiwalentu. Nie może on być jednak ustalony w dowolny sposób
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o PIT zwolnione od podatku są ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność.
Z przepisu tego wynika, że pracownik nie zapłaci podatku, jeśli spełnionych będzie kilka warunków. Przede wszystkim ekwiwalent musi mieć charakter pieniężny. Zwolnienie nie ma więc zastosowania, jeśli w zamian za zużyte w czasie pracy narzędzia pracownik otrzyma nowe.
Poza tym art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o PIT dotyczy tylko narzędzi, materiałów i sprzętu, które są własnością podatnika (nie dotyczy to np. sytuacji, gdy zostały mu one użyczone).
Trzeba zawsze gromadzić dowody
Jest jeszcze jeden warunek. Aby nie pobierać podatku, płatnik musi potrafić udowodnić, że pracownik używa należącego do niego sprzętu. Powinno to wynikać np. z umowy między firmą a pracownikiem. Poza tym kwota ekwiwalentu musi odpowiadać rzeczywiście poniesionym przez pracownika wydatkom.
Problemem tym zajmował się Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 13 marca 2007 r. ( I SA/Wr 59/07).
Sprawa dotyczyła wniosku o interpretację. Zwróciła się z nim firma, która wypłaca pracownikom ekwiwalenty w formie ryczałtu za używanie przez nich na potrzeby pracodawcy telefaksów, telefonów stacjonarnych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta