Jak rozliczyć się z fiskusem, gdy jest kilku współwłaścicieli i wynajmujących
Jak ustalić wartość początkową nieruchomości, gdy jest kilku współwłaścicieli, i jak liczyć podatek od wynajmu? Sytuacja komplikuje się, gdy ich udziały w nieruchomości są równe, a zapłacona cena – nie
– Mam pytanie dotyczące rozliczenia podatków dochodowych w sytuacji zakupu nieruchomości na współwłasność (nie przez małżonków ani wspólników) za różne ceny dotyczące takich samych udziałów.
Sytuacja taka może dotyczyć niesformalizowanych jako spółki „konsorcjów” tworzonych w celu zakupu nieruchomości na współwłasność i np. ich wynajmu, przy czym atrakcyjność takiej operacji może być różna dla poszczególnych współwłaścicieli, przez co różna może być cena nabycia przez nich jednakowych udziałów w nieruchomości.
Na przykład dwie osoby decydują się kupić nieruchomość za 1 mln na współwłasność po 1/2 części, przy czym jedna z nich płaci 550 tys., a druga 450 tys. (zbywcę interesuje globalnie 1 mln zł i nie wnika w relacje między nabywcami).
Jak ustalić wówczas wartości początkowe dla każdego z nabywców? Czy mogą oni dokonywać późniejszego wynajmu w ramach różnych źródeł opodatkowania (działalność gospodarcza, najem)?
Jak potraktowany będzie nierówny, ale w innych proporcjach niż np. 55 proc. i 45 proc., podział czynszu?
Jak fiskus potraktuje nierówne przychody przy późniejszej sprzedaży nieruchomości osobie trzeciej, a jakie skutki podatkowe może wywoływać późniejszy obrót udziałami pomiędzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta