Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy można odliczyć podatek od wydatków związanych ze sprzedażą udziałów

01 marca 2010 | Dobra firma | Szymon Czerwiński Kamil Skomorowski

Czy podatnik ma prawo do odliczenia VAT zawartego w wydatkach związanych ze sprzedażą udziałów w spółce córce? Europejski Trybunał Sprawiedliwości potwierdził, że w pewnych okolicznościach tak. Jakie ten wyrok może mieć skutki dla polskich podatników?

Orzeczenie to, z 29 października 2009 r. w sprawie C-29/08 Skatteverket przeciwko AB SKF, było już opisywane w „Zbycie całości akcji może być zbyciem przedsiębiorstwa”, ale głównie pod kątem możliwości uznania zbycia udziałów za transakcję sprzedaży przedsiębiorstwa. Warto zwrócić uwagę na inne, istotne z perspektywy polskich firm, kwestie.

Wydatki na restrukturyzację

Przypomnijmy, że wyrok dotyczył szwedzkiej spółki dominującej SKF, która w aktywny sposób brała udział w zarządzaniu spółkami zależnymi i świadczyła na ich rzecz usługi zarządcze, administracyjne oraz dotyczące polityki handlowej. Usługi te były opodatkowane VAT.

SKF zamierzała zrestrukturyzować swoją grupę i sprzedać 100 proc. udziałów w spółce córce oraz 26,5 proc. udziałów w innej spółce, w której uprzednio posiadała 100 proc. udziałów. Pojawił się problem, czy może odliczyć VAT od wydatków poniesionych podczas zbycia udziałów (na usługi wyceny wkładów, pośrednictwo w negocjacjach i doradztwo prawne).

Spółka uważała, że miała prawo do odliczenia, szwedzkie organy skarbowe były przeciwnego zdania, a spór trafił ostatecznie przed ETS.

Sprzedaż udziałów zwolniona z VAT...

Trybunał, odnosząc się do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8561

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament