Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szef nie ma prawa dowolnie dyscyplinować pracowników

01 marca 2010 | Dobra firma | Piotr Wojciechowski

Nie zastosujesz wobec podwładnego kary porządkowej po dwóch tygodniach od powzięcia wiadomości o naruszeniu przez niego obowiązku i po trzech miesiącach od dopuszczenia się takiego przewinienia

Czytelnik zapytał, jaka jest kolejność nakładania kar porządkowych. Zastanawiał się, czy najpierw musi być to upomnienie, potem nagana, a dopiero gdy te dolegliwości nie skutkują na opornego pracownika, można go zwolnić z pracy?

Aby odpowiedzieć na te pytania, trzeba zacząć od definicji zatrudnienia w stosunkach pracy. Jest to zobowiązanie pracownika do wykonywania pracy pod kierownictwem pracodawcy, a z jego strony – obowiązek wypłaty wynagrodzenia pracownikowi za wykonaną pracę.

Przez kierowanie pracą podwładnego rozumie się uprawnienie do wydawania bieżących poleceń związanych z pracą, zmiany takich poleceń, również przekazywanie personelowi uwag i ocen wykonywanej pracy.

Takie zachowanie przełożonego, mające na celu poprawę jakości wykonywanej pracy, nie może być uznane za karanie pracownika, a jedynie mieści się w uprawnieniach pracodawcy – dyscyplinowania podporządkowanych pracowników.

Przykład

Uwagi pracodawcy:

„Pani Jadziu, proszę pisać wyraźniej”, albo „Panie Janku, proszę pozostawić posprzątane stanowisko pracy po jej ukończeniu”, nie mają jeszcze charakteru kar porządkowych

.

Tylko to co w przepisach

Gdy polecenia pracodawcy nie są wykonywane prawidłowo mimo uwag i zaleceń, może on sięgnąć po dolegliwości zwane karami porządkowymi. Z prawnego punktu widzenia ważne jest to, aby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8561

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament