Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wygaśnięcie wzajemnych zobowiązań nie rodzi przychodu

01 marca 2010 | Dobra firma | Jarosław Piątek

Przy połączeniu spółek wygasłe wskutek tego połączenia wzajemne zobowiązania łączonych spółek nie są dla nich przychodem podatkowym. Nie dochodzi bowiem do ich umorzenia

Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 10 lutego 2010 r. (ILPB3/423-1066/09-2/EK).

Dotyczyła ona dwóch spółek, które zamierzały połączyć się w tzw. trybie uproszczonym, na podstawie art. 516 § 6 kodeksu spółek handlowych, poprzez przejęcie majątku jednej spółki (spółka przejmowana) przez drugą spółkę (spółka przejmująca).

Obie spółki miały wobec siebie nieuregulowane zobowiązania. W wyniku połączenia nastąpiłoby wygaśnięcie z mocy prawa (tzw. konfuzja) wzajemnych zobowiązań, co w praktyce oznaczałoby brak obowiązku ich spłaty.

Jedna ze spółek zadała pytanie: czy wygaśnięcie wzajemnych rozrachunków, będące następstwem procesu połączenia, spowoduje skutki podatkowe w postaci wystąpienia z tego tytułu przychodu podatkowego – na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT – w wysokości odpowiadającej kwocie wygasłych zobowiązań tej spółki?

Umorzone przychodem...

Przypomnijmy, że z tego przepisu, regulującego zasady powstawania przychodów z tytułu umorzonych zobowiązań, wynika, że za przychód podatkowy uważa się: wartość (z zastrzeżeniem ust. 4 pkt 8 niemającego w tym wypadku zastosowania) umorzonych lub przedawnionych:

- zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem umorzonych pożyczek z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8561

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament