Wygaśnięcie wzajemnych zobowiązań nie rodzi przychodu
Przy połączeniu spółek wygasłe wskutek tego połączenia wzajemne zobowiązania łączonych spółek nie są dla nich przychodem podatkowym. Nie dochodzi bowiem do ich umorzenia
Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 10 lutego 2010 r. (ILPB3/423-1066/09-2/EK).
Dotyczyła ona dwóch spółek, które zamierzały połączyć się w tzw. trybie uproszczonym, na podstawie art. 516 § 6 kodeksu spółek handlowych, poprzez przejęcie majątku jednej spółki (spółka przejmowana) przez drugą spółkę (spółka przejmująca).
Obie spółki miały wobec siebie nieuregulowane zobowiązania. W wyniku połączenia nastąpiłoby wygaśnięcie z mocy prawa (tzw. konfuzja) wzajemnych zobowiązań, co w praktyce oznaczałoby brak obowiązku ich spłaty.
Jedna ze spółek zadała pytanie: czy wygaśnięcie wzajemnych rozrachunków, będące następstwem procesu połączenia, spowoduje skutki podatkowe w postaci wystąpienia z tego tytułu przychodu podatkowego – na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT – w wysokości odpowiadającej kwocie wygasłych zobowiązań tej spółki?
Umorzone przychodem...
Przypomnijmy, że z tego przepisu, regulującego zasady powstawania przychodów z tytułu umorzonych zobowiązań, wynika, że za przychód podatkowy uważa się: wartość (z zastrzeżeniem ust. 4 pkt 8 niemającego w tym wypadku zastosowania) umorzonych lub przedawnionych:
- zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem umorzonych pożyczek z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta