Spór o datę ciągle nierozstrzygnięty
Jakie znaczenie dla polskich przedsiębiorców ma data 1 lipca 1984 r.?
Choć wtedy nikt w naszym kraju nie spodziewał się, że za 20 lat Polska stanie się państwem członkowskim Unii Europejskiej, znaczenie tej daty stało się przyczyną sporu z fiskusem o wykładnię przepisów unijnej dyrektywy, który toczy się teraz m.in. przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.
Brakujące zwolnienie
Cofnijmy się jednak najpierw o sześć lat. W związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. ustawa z 9 września 2000 r. o PCC powinna była zostać dostosowana do regulacji zawartych w dyrektywie Rady 69/335/ EWG z 17 lipca 1969 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (dyrektywie kapitałowej).
Wprowadzenie celów dyrektywy do krajowego porządku prawnego nie udało się jednak w pełni, pozostawiono bowiem część regulacji bez odpowiednika w ustawie o PCC.
Od 1 maja 2004 do końca 2008 r. nie przewidywała ona zwolnienia od PCC czynności podwyższenia kapitału zakładowego w związku z wniesieniem przez spółkę kapitałową wkładu w postaci przedsiębiorstwa lub jego części do innej spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje.
Niejasny przepis dyrektywy
Było to m.in. konsekwencją tego, że konstruując poszczególne przepisy dyrektywy prawodawca wspólnotowy wykazał się inwencją godną polskich parlamentarzystów. Wprowadzając zmiany w dyrektywie kapitałowej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta