Nie powinno być PCC od aportu przedsiębiorstwa
Przedsiębiorcy, którzy po 31 grudnia 2008 r. zapłacili podatek od czynności cywilnoprawnych od wniesienia przedsiębiorstwa spółki kapitałowej aportem do innej spółki kapitałowej, mogą wystąpić o jego zwrot. Było to bowiem niegodne z unijną dyrektywą
Zgodnie z literalnym brzmieniem przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) wniesienie przedsiębiorstwa spółki kapitałowej aportem do innej spółki kapitałowej podlega opodatkowaniu tym podatkiem.
Choć jego stawka wynosi jedynie 0,5 proc., to w przypadku aportu dużych przedsiębiorstw obciążenie może być znaczące.
Niedawno minister finansów przyznał jednak, że polskie przepisy nie odpowiadają regulacjom unijnym. Wkrótce powinna też wejść w życie nowelizacja ustawy o PCC, która usunie istniejącą niezgodność z dyrektywą.
Czynność objęta PCC
Wśród czynności opodatkowanych wymienionych enumeratywnie w ustawie o PCC nie znajdziemy wprost transakcji wniesienia aportu. Opodatkowana jest jednak zdefiniowana w sposób szczególny „umowa spółki bądź jej zmiana”, w zakresie której mieści się właśnie transakcja aportu.
W konsekwencji, co do zasady, skutkiem aportu jest powstanie zobowiązania podatkowego w PCC po stronie spółki otrzymującej wkład, w wysokości 0,5 proc. wartości rynkowej otrzymanego wkładu. Oczywiście są od tego wyjątki.
Nowelizacja niezgodna z dyrektywą... ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta