Moment ujęcia kosztu nie zależy od zapłaty
Osoba prowadząca księgę przychodów i rozchodów powinna ewidencjonować koszty na dzień wystawienia faktury lub innego dowodu stanowiącego podstawę do ich zaksięgowania
Większość przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych prowadzi ewidencję na podstawie rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (DzU nr 152, poz. 1475 ze zm.).
Mogłoby się wydawać, że nie powinno to sprawiać problemów. Tak jednak nie jest.
Wątpliwości budzi m.in. moment księgowania kosztów.
Świadczy o tym interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 11 marca 2010 r. (IPPB1/415-31/10-2/EC).
Z pytaniem zwrócił się podatnik, który od dziesięciu lat prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Przez cały czas koszty pośrednie rozliczał metodą kasową, to znaczy w momencie ich faktycznego poniesienia. Jeśli więc otrzymana faktura powinna być opłacona przelewem, a termin płatności był późniejszy niż data wystawienia faktury, to księgował ten koszt pod datą uiszczenia zobowiązania.
Podatnik zapytał, czy w świetle zmian, jakie weszły w życie od 1 stycznia 2007 r. (wprowadzonych przez nowelizację ustawy o PIT z 16 listopada 2006 r. opublikowaną w DzU nr 217, poz. 1588), taki sposób księgowania kosztów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jest prawidłowy.
Jego zdaniem tak. To dlatego, że podstawą księgowania nie była faktura dotycząca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta