Dla estety w podróży
W pokojach projektowanych przez światowych designerów wcale nie chce się spać
Wnętrza oddanego właśnie designerskiego hotelu Palazzina Grassi w Wenecji zaprojektował Phlippe Starck. Słynny Francuz, znany autor awangardowych mebli, opakowań i sprzętów AGD, zajmuje się także wystrojem hoteli.
Palazzina Grassi mieści się w XVI-wiecznej rezydencji weneckich arystokratów, a w czasach starożytnych znajdowały się tu łaźnie. – Nie mogliśmy oczywiście zapomnieć o historycznym tle rezydencji, ale chcieliśmy, aby w naszym mieście pojawiło się coś nowego, idącego pod prąd tradycyjnych wyobrażeń o Wenecji. Nasz wybór padł na Philipe,a Starcka – mówi Emanuel Garosci, właściciel Palazzina Grassi i były kierowca rajdowy.
To najnowsze dzieło Starcka. Dopływamy do hotelu gondolą. U wejścia zamiast klamki spotykamy stylizowaną głowę byka. Wnętrza z zabytkowymi kolumnami, ale w stylu Temporary Venetian. Co oznacza ten gust „współczesnego Wenecjanina”? Ogromne podświetlane lustra u wezgłowia, lampki z karnawałowymi maskami, przezroczyste garderoby. W lobby dziewięć rzeźb ze słynnego szkła murano wykonanych przez Aristide,a Najeana na jednej z wysepek laguny.
Widmo Ludwika XVI
Starck uważany jest za jednego z twórców konceptu hoteli designerskich. Zrealizował go po raz pierwszy, gdy Ian Schrager powierzył mu w 1988 r. renowację Royalton Hotel w Nowym Jorku. Do tego czasu uważano, że hotele powinny być zuniformizowane niezależnie od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta