Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostatnią wolę czasem trudno ustalić

11 maja 2010 | Prawo | Izabela Lewandowska

Testament należy tak tłumaczyć, żeby możliwie najpełniej urzeczywistnić postanowienia testatora

Jeśli testament może być rozumiany rozmaicie, należy przyjąć taką wykładnię, która pozwala utrzymać rozrządzenie spadkodawcy w mocy i nadać mu rozsądną treść.

Sprawa, która trafiła na wokandę Sądu Najwyższego, dowodzi, że wypełnienie tych dyrektyw, zapisanych w art. 948 kodeksu cywilnego, może być w praktyce niełatwe.

Spadek dla sześciorga

Apolonia S. spisała testament własnoręczny w 1999 r. Zmarła w 2007 r. po krótkim pobycie w szpitalu. Choć liczyła wówczas 88 lat, nie poddawała się chorobie, była do końca sprawna, prowadziła nawet samochód. Mieszkała w swym domu z niezamężną córką Lidią S., która po długoletnim pobycie za granicą (od 1975 r.) wróciła do kraju w 2004 r.

To Lidia S. wystąpiła do sądu o stwierdzenie, że na podstawie testamentu nabyła w całości spadek po swej matce. Oprócz Lidii krąg spadkobierców ustawowych Apolonii S., którzy dziedziczą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8619

Spis treści
Zamów abonament