Szef zapłaci za brak BHP w zakładzie
Zatrudniony, który doznał uszczerbku na zdrowiu lub stał się niezdolny do pracy wskutek naruszenia przez pracodawcę obowiązku zapewnienia mu właściwych warunków pracy, może dochodzić zadośćuczynienia lub renty
Jedną z podstawowych zasad prawa pracy jest prawo pracownika do bezpiecznych warunków pracy. Ponadto pracodawca jest zgodnie z art. 207 k.p. zobowiązany zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy.
Dlatego też pracownik, który wskutek zaniechania przez pracodawcę realizacji tego obowiązku doznał szkody, może żądać od niego świadczeń finansowych na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. Zasadnicze znaczenie mają tu przepisy określające odpowiedzialność za czyn niedozwolony (art. 415 i nast. k.c.).
Na dopuszczalność dochodzenia takich roszczeń uzupełniających w stosunku do świadczeń wynikających z ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU 2009 r. nr 167 poz. 1322; ustawa) wskazywał wielokrotnie Sąd Najwyższy.
Tak było m.in. w wyroku z 5 lipca 2005 r. (I PK 293/04 ), gdzie SN uznał, że dopuszczalne jest dochodzenie przez pracownika od pracodawcy roszczeń uzupełniających...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta