Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mój Izrael II

22 maja 2010 | Plus Minus | Szewach Weiss Katarzyna Zuchowicz
Ortodoksyjny osadnik żydowski pełni straż w okolicach wioski Burin na Zachodnim Brzegu Jordanu podczas  drugiej intifady, październik 2000 r.
źródło: AFP
Ortodoksyjny osadnik żydowski pełni straż w okolicach wioski Burin na Zachodnim Brzegu Jordanu podczas drugiej intifady, październik 2000 r.
Prezydenci USA patronowali porozumieniom pokojowym Izraela z Arabami: po lewej Jimmy Carter pomiędzy  prezydentem Egiptu Anwarem Sadatem a premierem Izraela Menachemem Beginem, 26 marca 1979
źródło: Rzeczpospolita
Prezydenci USA patronowali porozumieniom pokojowym Izraela z Arabami: po lewej Jimmy Carter pomiędzy prezydentem Egiptu Anwarem Sadatem a premierem Izraela Menachemem Beginem, 26 marca 1979
Bill Clinton godzi premiera Icchaka Rabina z przewodniczącym OWP Jaserem Arafatem  po podpisaniu porozumień z Oslo 13 września 1993 r.
źródło: Rzeczpospolita
Bill Clinton godzi premiera Icchaka Rabina z przewodniczącym OWP Jaserem Arafatem po podpisaniu porozumień z Oslo 13 września 1993 r.
Tzw. sala imion, upamiętniająca ofiary Holokaustu w Yad Vashem
źródło: Rzeczpospolita
Tzw. sala imion, upamiętniająca ofiary Holokaustu w Yad Vashem
Jane Fonda z Idą Nudel,  1989 r.
źródło: Rzeczpospolita
Jane Fonda z Idą Nudel, 1989 r.

Od Camp David do drugiej wojny libańskiej - Szewach Weiss opowiada o swoim życiu w służbie żydowskiego państwa.

W maju 1977 roku pierwszy raz w historii Izraela prawica wygrywa wybory parlamentarne. Na czele rządu staje Menachem Begin. Żyd z Polski. Po polsku Mieczysław Biegun. Do Izraela przyjechał z armią Andersa.

Tego dnia w Izraelu nastąpił rozłam polityczny. Lewica dominowała w Erec Israel nieprzerwanie od 1935 roku. Partia Pracy powstała, ze zjednocznia kilku ugrupowań, w 1968 roku i cały czas była u władzy. I nagle szok. Nikt nie spodziewał się takiej porażki. Owszem, zdarzały się różne sytuacje kryzysowe, rezygnowali premierzy, nawet sam Ben Gurion ustąpił ze stanowiska. Były sytuacje tragiczne – przeżyliśmy wojnę sześciodniową i Jom Kippur. A mimo to lewica wciąż rządziła. Była historyczną siłą polityczną i miała ogromny wpływ na całe społeczeństwo. Ja sam wstąpiłem do Partii Pracy bardzo szybko po jej utworzeniu.

I nagle Begin premierem? Kompletny szok dla wszystkich. O nim mówiono, że był zawodowym liderem opozycji, gdyż zawsze – od początku powstania Państwa Izrael – znajdował się w jej ławach. Ludzie lewicowych poglądów bali się tego rządu. Przestrzegali, że będzie prowadził politykę kapitalistyczną, że będzie przeciwko kibucom.

Jako działacz Partii Pracy odczuwałem porażkę lewicy. Ale z drugiej strony byłem dumny, że Żyd pochodzący z Polski, który przeszedł Zagładę, będzie kierował rządem.

Poznaliśmy się w Instytucie Yad Vashem. Byłem wtedy kierownikiem wydziału nauk...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8629

Spis treści
Zamów abonament