Wszystkie uzgodnienia warto mieć na piśmie
Roboty dodatkowe trzeba przewidzieć już w głównej umowie o prace budowlane. Inaczej mogą być kłopoty z otrzymaniem za nie zapłaty
W każdej umowie o roboty budowlane określony jest zakres prac i terminy jej wykonania. Nie wszystko jednak da się przewidzieć. – Życie jest bogatsze od wyobraźni projektantów i bardzo często trzeba wykonać prace nieujęte w kontrakcie głównym – mówi Wiktor Piwkowski, przewodniczący Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.
Finał w sądzie
Konieczność wykonania robót dodatkowych zazwyczaj pojawia się w trakcie prowadzonych prac. Wielu wykonawców poprzestaje wtedy na ustnych ustaleniach z inwestorem, że po zakończeniu budowy „wszystko zostanie rozliczone”.
Potem zaś się okazuje, że inwestor nie zamierza płacić za roboty dodatkowe. Zwłaszcza gdy ustalono ryczałtowe wynagrodzenie. Wykonawcy trudno wówczas udowodnić, że podana w umowie kwota nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta