Możemy inwestować w wiatr albo w biomasę
presja na rozbudowę źródeł odnawialnych będzie rosła - twierdzi prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej, European Energy Institute
Jakie, pana zdaniem, są obecnie perspektywy rozbudowy farm wiatrowych w Polsce?
prof. Władysław Mielczarski: Nasz kraj, wstępując do Unii Europejskiej, zobowiązał się do tego, że do 2020 r. będzie wytwarzał 15 proc. zużywanej przez siebie energii w źródłach odnawialnych. Do nich zaliczane są właśnie farmy wiatrowe. Coraz bardziej brakuje nam energii odnawialnej. W roku 2009 z takich źródeł energii wyprodukowano 8,6 TWh, w tym ze współspalania, które jest kwestionowane jako technologia odnawialna, 4,2 TWh. Do wypełnienia celu wynoszącego 9,7 TWh zabrakło 1,1 TWh. W 2010 roku udział energii odnawialnej w całkowitej sprzedaży nie powinien być mniejszy niż 10,4 proc., a w 2017 r. nawet 13 proc. Zatem presja na rozbudowę źródeł odnawialnych będzie rosła.
Czy energetyka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta