Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Regulamin wynagradzania sporządź sam, nie kopiuj obowiązujących przepisów

25 maja 2010 | Gazeta prawa i podatków | Marta Gadomska

Nie przepisuj kodeksu pracy do regulaminu wynagradzania. W razie nowelizacji przepisów będziesz zmuszony zmodyfikować wewnętrzny akt prawny, a to bez udziału związków nie zawsze jest możliwe

Firmy zatrudniające co najmniej 20 pracowników i nieposiadające układów zbiorowych pracy muszą opracować regulamin wynagradzania. Jak to zrobić, by był poprawny?

Ile i komu

Najważniejszym zapisem tego aktu prawnego jest system płacowy. Zatrudnieni muszą przecież wiedzieć, czy pracują na akord, według stawki godzinowej czy są wynagradzani w formie ryczałtu. Muszą być także świadomi tego, czy poza wynagrodzeniem mają prawo do dodatkowych składników, tj. prowizji czy premii. Ale uwaga, ich przyznanie to za mało.

Z regulaminu wynagradzania muszą wynikać jeszcze warunki przyznania (nie można ich podać w odrębnym wewnętrznym zarządzeniu) oraz termin wypłaty. Ten ostatni nie może dotyczyć pensji. O tym piszemy w regulaminie pracy, bo to informacja o charakterze porządkowym. W regulaminie wynagradzania można ją zamieścić dodatkowo, jako informację uzupełniającą.

Trzeba tylko pilnować, by pokrywała się z tym, co wynika z przepisów płacowych. I co...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8631

Spis treści
Zamów abonament