W świadectwie pracy nie chwalisz ani nie ganisz odchodzącego
Kiedy angaż ulega rozwiązaniu, obowiązkiem firmy jest wydanie świadectwa pracy. Dokument ten zawiera określone informacje. Nie ma w nim miejsca na listy polecające lub na rekomendację
W razie rozwiązania lub wygaśnięcia umowy pracodawca musi niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Taki obowiązek wynika wprost z art. 97 § 1 k.p. Jedynie w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia angażu z osobą, z którą dotychczasowy pracodawca nawiązuje kolejną umowę bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej, świadectwo wydaje się wyłącznie na wniosek podwładnego.
Szczegóły w rozporządzeniu
Jak zgodnie z literą prawa wydać świadectwo? Reguluje to rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282).
Zgodnie z § 2 ust. 2 tej regulacji pracodawca wydaje świadectwo pracy bezpośrednio pracownikowi. Jeśli nie ma takiej opcji, wręcza je osobie pisemnie upoważnionej przez pracownika. Wydanie tego dokumentu powinno nastąpić w dniu, w którym ustaje stosunek pracy. Gdy wydanie świadectwa pracownikowi albo osobie przez niego upoważnionej nie jest możliwe, szef ma obowiązek wysłać je pracownikowi lub osobie upoważnionej albo doręczyć w inny sposób, nie później niż w ciągu siedmiu dni od dnia ustania stosunku pracy.
A co, gdy stosunek pracy wygasa z powodu śmierci pracownika – czy trzeba wystawić świadectwo także wtedy? Tak. Pracodawca musi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta