Winny bankructwa nie może prowadzić firmy
Za niezgłoszenie na czas upadłości, utrudnianie postępowania upadłościowego czy doprowadzenie spółki do ponownej niewypłacalności grozi wyłączenie z biznesu i zakaz pełnienia funkcji
Wskazaną sankcję unormowano w art. 373 – 377 prawa upadłościowego i naprawczego (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 175, poz. 1361 ze zm.). Orzeka ją sąd upadłościowy na okres od trzech do dziesięciu lat.
Sankcja ta polega na pozbawieniu prawa do:
- prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek, a więc na podstawie wpisu do rejestru działalności gospodarczej (w tym w spółkach cywilnych),
- pełnienia funkcji członka rady nadzorczej (w spółce, a także spółdzielni) oraz reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu.
Do kręgu reprezentantów i pełnomocników należą osoby, które samodzielnie lub łącznie z innymi osobami mogą reprezentować wszelkiego rodzaju przedsiębiorców, np. zawierać w ich imieniu umowy, zaciągać długi itp. Chodzi przede wszystkim o członków zarządów spółek z o.o., akcyjnych, spółdzielni, fundacji i stowarzyszeń (bez względu na to, czy fundacja lub stowarzyszenie prowadzi działalności gospodarczą, czy jej nie prowadzi), prokurentów spółek, dyrektorów przedsiębiorstw państwowych.
Za lekceważenie obowiązku zgłoszenia upadłości
Zgodnie z art. 373 prawa upadłościowego i naprawczego (pun) sąd może zakazać prowadzenia własnej firmy i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta