Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Programy payrollingu tylko z udziałem notariusza?

25 maja 2010 | Prawo | Beata Kuczek-Maruta Justyna Witas
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Restrykcyjne przepisy kodeksu pracy powodują, że realizacja programu dobrowolnych składek pracowniczych może się okazać niezgodna z prawem i narażać pracodawcę na konsekwencje finansowe – piszą prawniczki z Kancelarii Radców Prawnych Kuczek-Maruta

Na całym świecie popularyzowane są programy payrollingu, tj. dobrowolnych składek pracowniczych na cel pożytku publicznego. Programy takie doskonale wpisują się w koncepcję biznesu odpowiedzialnego społecznie i stanowią nieocenione wsparcie dla organizacji pozarządowych, którym udział w tym programie gwarantuje stały dopływ środków finansowych.

Model payrollingu wydaje się prosty. Pracodawca organizuje system comiesięcznych odpisów od wynagrodzeń na wybrany cel pożytku publicznego, a pracownik decyduje, czy chce w nim uczestniczyć. Jeśli tak – składa deklarację, w której określa wysokość kwoty, jaka co miesiąc ma być odliczana z jego pensji i przekazywana na cel społeczny. Sumę kwot przekazanych w ciągu roku pracownik może następnie odliczyć od dochodu jako darowiznę na cele pożytku publicznego. Pracodawca często powiększa kwotę odpisywaną z wynagrodzeń pracowników o swoją darowiznę, na przykład podwajając kwotę przekazywaną organizacji społecznej. Niestety konstrukcja taka, choć wydaje się szczytna i mało skomplikowana, z prawnego punktu widzenia budzi wątpliwości i okazuje się dość trudna do zrealizowania.

Bariera nr 1: ochrona wynagrodzenia

Pracownik co do zasady nie może się zrzec ani przenieść na inną osobę całości lub części swojego wynagrodzenia. Ewentualne potrącenia dopuszczalne są w drodze wyjątku. Kodeks pracy wprowadza możliwość potrącania należności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8631

Spis treści
Zamów abonament