Rozliczenie usługi montażu w praktyce wciąż budzi wątpliwości
Producenci drzwi i okien mogą zastosować 7-proc. VAT przy ich montażu. Nie jest jednak pewne, czy taką stawką można objąć dostawę kupionych w ramach tej usługi materiałów
Korzystne dla podatników stanowisko znajdziemy w większości wyroków i niektórych interpretacjach. Ale wątpliwości ciągle są.
Kompleksowe prace
Sprzedaż materiałów budowlanych jest opodatkowana 22-proc. VAT. Ale przy robotach budowlano-montażowych oraz remontach i pracach konserwacyjnych w obiektach budownictwa mieszkaniowego naliczamy już tylko 7-proc. daninę.
Pozwala na to § 37 rozporządzenia wykonawczego ministra finansów z 24 grudnia 2009 r. Nie ma też wątpliwości, że niższą stawkę może zastosować producent okien i drzwi przy usłudze ich montażu. Wyraźnie to wynika z poz. 14 załącznika nr 1 do rozporządzenia.
Czy można jednak przyjąć, że sprzedaż okien (drzwi) i ich montaż jest świadczeniem złożonym opodatkowanym w całości preferencyjną stawką? To rozwiązanie korzystne dla klientów – zamiast kupować osobno materiały i płacić za ich montaż, zamawiają kompleksową usługę, a wykonawca nalicza od całości niższy podatek.
Taką możliwość potwierdzają organy podatkowe. Spójrzmy na interpretację Izby Skarbowej w Katowicach z 4 grudnia 2009 r. (IBPP2/443-710/09/PH). Firma świadczy usługi w zakresie montażu schodów, balustrad i drzwi. Projektuje je, kupuje materiały i montuje w domu bądź mieszkaniu klienta. We...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta