Trzeba się rozliczyć z rodziną zmarłego
Po śmierci pracownika szef musi wypłacić jego bliskim wypracowaną pensję i inne składniki wynagrodzenia, które mu przysługiwały. Nie powinien przy tym czekać na sądowe lub notarialne potwierdzenie nabycia spadku
Jedną z okoliczności, które powodują wygaśnięcie stosunku pracy, jest śmierć pracownika. Dla pracodawcy oznacza to spełnienie kilku obowiązków wobec członków rodziny zmarłego.
W równych częściach
Z dniem śmierci pracownika prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą, w równych częściach, na małżonka zmarłego oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm., ustawa emerytalna). W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku (art. 631 § 1 kodeksu pracy).
Osobami uprawnionymi do renty rodzinnej, zgodnie z art. 67 ustawy emerytalnej, są:
- dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione – do ukończenia 16 lat; do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia (prawo do renty przedłuża się do ukończenia ostatniego roku studiów, jeśli 25. rok życia został osiągnięty w tym czasie); bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy i do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w wymienionych wcześniej okresach,
- przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta