O występowaniu ryzyka zawodowego należy informować podwładnych
Pracodawca ma obowiązek przekazywania pracownikom wszelkich informacji o zagrożeniach związanych z wykonywaną pracą oraz o środkach i działaniach podjętych dla zmniejszenia czy zlikwidowania tych zagrożeń
Taki obowiązek wynika z art. 226 kodeksu pracy wdrażającego dyrektywę nr 89/391/EWG. Prawo unijne wymaga, aby pracodawca miał przeprowadzoną i udokumentowaną ocenę ryzyka zagrażającego bezpieczeństwu i zdrowiu pracowników podczas pracy, obejmującą ocenę poszczególnych zagrożeń, na które narażone są grupy pracowników.
Rodzime przepisy
Wymaga również, aby pracodawca podejmował stosowne działania w celu dostarczenia pracownikom i ich przedstawicielom wszystkich niezbędnych informacji dotyczących zagrożeń bezpieczeństwa i zdrowia oraz ochronnych i zapobiegawczych środków i działań.
Przy czym informacje te powinny odnosić się zarówno do całego zakładu pracy, jak i do każdego typu stanowiska pracy lub rodzaju pracy (tak też Jacek Skoczyński [w:] Małgorzata Gersdorf, Krzysztof Rączka, Jacek Skoczyński : Kodeks pracy. Komentarz, Warszawa 2008, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, wydanie IX).
Art. 226 k.p. bardzo ogólnie ujmuje obowiązki pracodawcy dotyczące dokonywania oceny ryzyka zawodowego w zakładzie pracy i na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy oraz informowania pracowników o tym ryzyku i środkach ochrony przed nim.
W ustawie z 27 czerwca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta