Przewidywać, przeciwdziałać, zwalczać
Studiów przygotowujących do walki z terroryzmem jest mało, w Polsce zaledwie kilka uczelni ma je w ofercie.
Na takich kierunkach uczą się najczęściej pracownicy służb mundurowych, osoby, które zajmują się zagrożeniami bezpieczeństwa i ich analizą.
W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie powstało Centrum Studiów nad Terroryzmem.
Ośrodek naukowo zajmuje się poznawaniem zagadnień terroryzmu i przeciwdziałaniu mu oraz prowadzi badania nad zagrożeniem terrorystycznym w kraju i na świecie. Jak tłumaczą organizatorzy centrum, taka wiedza potrzebna jest nie tylko z powodu realnego zagrożenia naszego kraju atakami terrorystycznymi, ale także dlatego, że organizacje przestępcze wykorzystują w swojej działalności metody tożsame z metodami terrorystycznymi. Centrum będzie współpracowało m.in. z Centrum Antyterrorystycznym przy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Instytutem Bezpieczeństwa Krajowego w Warszawie i Fundacją GROM, skupiającą byłych żołnierzy jednostek specjalnych GROM. Pracownicy będą przekazywać informacje na temat zagrożeń terrorystycznych, które mają miejsce na świecie, by m.in. pomóc osobom, które wybierają się na wakacje do krajów, w których istnieje zagrożenie terroryzmem, będą podpowiadać, jak się zachować podczas ewentualnego ataku, na co zwracać uwagę i jakich miejsc unikać.
Oprócz tego uczelnia uruchomiła kierunek studiów podyplomowych antyterroryzm, który jest skierowany głównie do osób pracujących w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta