Wioska z pomysłem
Osada, w której królują hobbici, labirynt, w którym można się zgubić, ale również nauczyć wyplatania koszy, wioska zdrowia z ogródkiem medytacyjnym, kraina Słowian ze straszącymi demonami.
Dzięki takim pomysłom nawet najbardziej zapadłe polskie wsie zaczęły tętnić życiem. To wszystko jest możliwe dzięki pomysłowości ich mieszkańców, a także dofinansowaniom unijnym.
Stworzenie pierwszych polskich wiosek tematycznych, które powstały w woj. zachodniopomorskim, było możliwe dzięki unijnym funduszom pozyskanym z programu „Equal”. Był on realizowany od 2001 roku. Dziś o unijne środki na stworzenie wioski tematycznej można się starać w programie operacyjnym „Kapitał ludzki”. Maksymalną kwotą, którą można uzyskać jest 50 tys. zł. – O takie dofinansowanie nie może się ubiegać osoba fizyczna, wystarczy jednak mieć założone stowarzyszenie, firmę, fundację – tłumaczy Barbara Bortnowska, zastępca dyrektora departamentu zarządzającego Europejskimi Funduszami Społecznymi. – Powinna być to inicjatywa oddolna, czyli wynikającą od mieszkańców danego terenu. Dotację można dostać, przystępując do konkursu, który jest organizowany przez urząd marszałkowski w danym województwie. Taki projekt może zakładać finansowanie szkoleń z tworzenia wioski tematycznej, wizyty w istniejącej już wiosce, pomoc w znalezieniu lidera lokalnego, a także szkolenie, jak przyjmować u siebie turystów, jak tworzyć profesjonalną bazę turystyczną. Pieniądze muszą być głównie wydane na rozwój osób, które tworzą wioskę. Tylko 10 proc. dofinansowania może być przeznaczone na modernizację,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta