Kwotę od ubezpieczyciela trzeba ująć w podatkowej księdze
Przedsiębiorca, który otrzymuje związane z prowadzoną działalnością odszkodowanie, zalicza je do przychodów firmy
Najczęściej zawieranymi umowami ubezpieczenia są polisy dotyczące samochodów. Wielu przedsiębiorców musi więc także zastanowić się, jak prawidłowo ująć otrzymane z tego tytułu odszkodowanie.
Problemem tym zajmowała się Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 20 kwietnia 2010 r. (IPPB1/415-32/10-5/KS). Z pytaniem zwrócił się przedsiębiorca, który rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych na podstawie księgi przychodów i rozchodów.
Samochód należący do jego firmy został poważnie uszkodzony w wypadku (posiadał polisę autocasco). Ubezpieczyciel uznał, że nie warto go naprawiać. Wypłacił więc odszkodowanie w wysokości odpowiadającej wartości auta pomniejszonej o kwotę, którą jego zdaniem można uzyskać z jego sprzedaży.
Przedsiębiorca zapytał, czy wypłata z tytułu autocasco jest przychodem? Jego zdaniem odszkodowanie z tego tytułu stanowi jedynie rekompensatę za poniesioną szkodę. Otrzymana przez niego kwota nie powinna więc zwiększać dochodu firmy.
Odszkodowanie jest przychodem
Izba skarbowa nie zgodziła się z tym stanowiskiem. Wskazała, że w myśl art. 14 ust. 1 ustawy o PIT za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta