Podwładny uchroni się przed zagrożeniami
Gdy warunki pracy nie spełniają wymogów BHP, stając się przy tym niebezpieczne dla pracownika, ten może się powstrzymać od wykonywania zadań. Jego przełożony musi się o tym dowiedzieć
Powstrzymanie się od pracy jest prawem pracownika. Mówi o tym art. 210 § 1 k.p. Skorzystanie z niego jest dopuszczalne tylko w określonych okolicznościach.
Zgodnie z tym przepisem przyczyny powstrzymania się od pracy mogą być dwojakie. Po pierwsze – jest to bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia samego pracownika. Po drugie – sytuacje, w których praca pracownika bezpośrednio naraża inne osoby na niebezpieczeństwo.
Pracownik ma też prawo, gdy samo zaprzestanie pracy nie likwiduje niebezpieczeństwa, nie tylko powstrzymać się od pracy, ale także oddalić z miejsca jej wykonywania. O zaprzestaniu pracy czy też o oddaleniu się z miejsca pracy pracownik musi niezwłocznie zawiadomić przełożonego.
Z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta