Czas na ujednolicenie orzeczeń Krajowej Izby Odwoławczej
Orzeczenia KIO są najważniejszym czynnikiem kształtującym sposób interpretacji i stosowania przepisów o zamówieniach publicznych – podkreśla doktorant w Instytucie Nauk Prawnych PAN
Krajowa Izba Odwoławcza, organ właściwy do rozpoznawania odwołań w postępowaniu o udzielenie zamówienia, powstała w 2007 r. Można więc uznać, iż trzyletni okres funkcjonowania profesjonalnego organu odwoławczego, który zastąpił zespół arbitrów, uprawnia do wyciągnięcia pewnych wniosków dotyczących istoty utworzenia i funkcjonowania KIO.
Jednym z argumentów za wprowadzeniem KIO do systemu zamówień publicznych było „zwiększenie profesjonalizmu osób rozpoznających odwołania, a także podwyższenie jakości wydawanych przez nich orzeczeń i jednolitości orzecznictwa”. Jednocześnie ta sama nowelizacja Prawa zamówień publicznych (pzp) wprowadziła dodatkowe zadanie prezesa Urzędu Zamówień Publicznych – “dążenie do zapewnienia jednolitego stosowania przepisów o zamówieniach, przy uwzględnieniu orzecznictwa sądów oraz Trybunału Konstytucyjnego, w szczególności upowszechnianie orzeczeń Krajowej Izby Odwoławczej, sądów oraz Trybunału Konstytucyjnego dotyczące zamówień…” (art. 154 pkt 13 pzp).
Z części tego zadania organ obciążony wywiązuje się znakomicie – dostępność orzecznictwa KIO jest pełna i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta