Zwolnienie za samo usiłowanie kradzieży mienia firmowego
W razie usiłowania zagarnięcia przez pracownika mienia pracodawcy ten może z nim rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy tego pracownika oraz dochodzić od niego naprawienia szkody w pełnej wysokości
Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy podwładnego w razie ciężkiego naruszenia przez niego jego podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 k.p.). Jednym z takich obowiązków jest dbanie o dobro zakładu pracy oraz ochrona jego mienia.
Obowiązek ten został wprost wyrażony w art. 100 § 2 pkt 4 k.p. Dlatego też umyślne naruszenie tego obowiązku przez pracownika poprzez np. kradzież mienia pracodawcy lub przywłaszczenie sobie tego mienia uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 k.p.
Naruszenie obowiązków
Kradzież mienia pracodawcy jest zawsze ciężkim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta