Państwo nie umie zarządzać
Przejęcie Banku Zachodniego WBK przez PKO Bank Polski łączy się z ryzykiem politycznej gry o stołki, mówi szef funduszu Enterprise Investors w rozmowie z Anną Koper i Jakubem Kuraszem
Rz: Jedną z najciekawszych przygotowywanych obecnie transakcji jest sprzedaż Banku Zachodniego WBK przez irlandzki AIB. Patrząc z perspektywy historycznej, mamy tu choćby na myśli zaangażowanie Enterprise Investors w Lukas Banku (został sprzedany ostatecznie francuskiemu Credit Agricole), duże przedsięwzięcia w sektorze finansowym nie są wam obce. Niedawno pisaliśmy o tym, że Credit Suisse został wynajęty, by pomóc PKO BP w przejęciu konkurenta. Jest tam też furtka np. dla funduszy private equity, które może mogłyby kupić obligacje PKO BP. Czy moglibyście być zainteresowani takim przedsięwzięciem?
Jacek Siwicki: Nie, a wynika to przede wszystkim z dwóch czynników. Po pierwsze czasy zarabiania na takich transakcjach w sektorze finansowym już się chyba skończyły. Zwłaszcza że szukamy co najmniej trzykrotnego zwrotu na zainwestowanym kapitale. Przeciętnie udaje nam się osiągnąć zwrot na poziomie 2,5 – 2,7 razy wydana kwota. Nie chcemy brać udziału w transakcji, która potencjalnie znajdzie się poniżej tej średniej.
Nie wierzę, że państwo jest w stanie w dłuższym okresie sensownie zarządzać jakąkolwiek instytucją
Nie ma szans na taki zwrot, bo akcje BZ WBK są za drogie? Są wyceniane obecnie na ponad dwa razy wartość księgowa...
Jest to przede...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta