Straszna czerwona nić
W niewielu książkach tak wnikliwie, a zarazem tak pięknie przedstawione zostały Kresy, jak w autobiograficznych powieściach Michała K. Pawlikowskiego (1893–1972): „Dzieciństwo i młodość Tadeusza Irteńskiego” (1959) i „Wojna i sezon” (1965).
Kiedy autorowi tych książek w młodości, po skończeniu gimnazjum, ojciec chciał zafundować podróż na Zachód Europy, chłopak odmówił. Wolał spędzić wakacje w rodzinnym majątku Baćków na Mińszczyźnie, chodzić do lasu, wprawiać się w polowaniu... Po stokroć miał rację. Zachód poznać miał aż za dobrze, Baćków natomiast już niebawem znalazł się po „złej” stronie granicy. Od Mińszczyzny, wstrząsanej paroksyzmami wojennymi, a w czasie rewolucji bolszewickiej utopionej w krwi (nawiasem mówiąc, zdaniem Michała K. Pawlikowskiego rosyjska rewolucja nie w 1917, lecz w 1914 roku „wybuchła przez sam fakt mobilizacji, tj. skupienia w zwartych i uzbrojonych szeregach milionowych mrowi istot, które wedle słów Iwana Bunina jeszcze się niezupełnie nauczyły chodzić mocno na tylnych nogach, a które w dodatku pozbawiono jedynej przyjemności – wódki”; taki to był efekt wprowadzonej z początkiem wojny w Rosji prohibicji – przyp. K. M.) Polska,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta