Rodzina zmarłego może dostać rentę
W razie śmierci osoby bliskiej uprawnieni członkowie jej rodziny mogą liczyć na świadczenie z ZUS. Przy czym, aby je dostać, muszą zostać spełnione określone warunki
Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Mówi o tym art. 65 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. (tekst jedn. DzU z 2009 nr 153, poz. 1227 ze zm.; dalej: ustawa).
Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy. Tak wynika z art. 65 ust. 2 ustawy. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 24 kwietnia 2008 r. (II UK 235/07), stwierdzając, że uprawnionym członkom rodziny przysługuje renta rodzinna po zmarłym ubezpieczonym nawet wtedy, gdy sam zmarły nie miał uprawnień do renty, nie będąc faktycznie osobą całkowicie niezdolną do pracy (art. 65 ust. 2 ustawy z o emeryturach i rentach z FUS).
Renta rodzinna przysługuje także uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne. W takim przypadku przyjmuje się, że osoba zmarła spełniała warunki do uzyskania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. A kto z rodziny zmarłego może się ubiegać o wypłatę renty? Na pewno dzieci.
Dla dzieci...
Do renty rodzinnej mają bowiem prawo: dzieci własne, dzieci...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta