Po interpretacji ministra zakłady pracy chronionej muszą skorygować koszty
Przedsiębiorcy zatrudniający osoby niepełnosprawne przez lata zaliczali środki pochodzące ze zwolnienia z podatku od nieruchomości do kosztów podatkowych. Kierowali się przy tym często korzystnymi interpretacjami fiskusa. Teraz muszą korygować swoje rozliczenia
To efekt wykładni przepisów przyjętej przez ministra finansów w ogólnej interpretacji z 5 marca 2010 r. (DD6/8213/165/KWW/09/BMI9/11871).
– Prowadzę zakład pracy chronionej. Czy podatek od nieruchomości przekazany na PFRON i zfron mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY. – Podobno zmieniała się interpretacja i nie jest to już możliwe.
Kwestia możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty uzyskanej ze zwolnienia z podatku od nieruchomości sprawiała problemy od początku funkcjonowania ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Niekorzystna interpretacja
Od kilku lat można zaobserwować w doktrynie i orzecznictwie odmienne stanowiska dotyczące tego, czy dla ujęcia w kosztach podatkowych wystarczające jest naliczenie podatku od nieruchomości jako odpisu na PFRON i zfron, w proporcjach odpowiednio 10 proc. i 90 proc.
Pojawiają się też poglądy, że jednak konieczne jest przekazanie środków pieniężnych na wyodrębniony rachunek tych funduszy (tak interpretacja Urzędu Skarbowego we Wrześni z 14 września 2005 r., ZD/415-13/05, wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 lutego 2009 r., II FSK 1652/07, i z 10 czerwca 2009 r., I FSK 281/08).
Minister finansów w interpretacji ogólnej rozstrzygnął spory w tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta