Gdy pracodawca jest z zagranicy, pracownik sam musi wpłacać zaliczki na PIT
Osoba zagraniczna nie może być płatnikiem PIT. Stąd jeśli zatrudnia polskich pracowników, to na nich ciąży obowiązek obliczenia i wpłacenia zaliczek na PIT
Wielu przedsiębiorców zagranicznych, szczególnie firm budowlanych pochodzących z krajów Unii Europejskiej, występując w roli wyspecjalizowanych podwykonawców, wykonuje swój zakres zlecenia bezpośrednio, bez posługiwania się utworzoną specjalnie w tym celu jednostką polską (oddziałem bądź spółką córką), natomiast z wykorzystaniem polskiego personelu.
Pojawia się w takiej sytuacji problem regulowania należności podatkowych związanych z zatrudnieniem pracowników. W typowym układzie pracodawca pełniłby funkcję płatnika PIT.
Zgodnie z art. 8 ordynacji podatkowej (dalej op) płatnikiem jest osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.
Natomiast według art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) płatnikiem zaliczek na podatek dochodowy jest zakład pracy, przez który rozumie się osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które zatrudniają pracowników i na podstawie zawartych umów wypłacają im odpowiednie świadczenia.
W związku z wyeliminowaniem z kodeksu pracy definicji „zakładu pracy” obecnie należy funkcję płatnika przypisać pracodawcy, o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta