Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fikcja zarządzania kryzysowego

22 lipca 2010 | Publicystyka, Opinie | Paweł Tarnawski

Panująca w Polsce moda preferuje organizowanie nie ćwiczeń, lecz pokazów. Pokaz zaś ma to do siebie, że zawsze ładnie wychodzi i pozwala władzy przekonać ludzi, jak to gospodarska ręka odsuwa od nich wszystkie zagrożenia – pisze ekspert

Podobno kiedy w jednym z miast pewien niosący skrzypce przyjezdny zapytał pijanego miejscowego: „Jak trafić do filharmonii?”, w odpowiedzi usłyszał: „Ćwiczyć, dużo ćwiczyć”. Rozwijając anegdotkę, można dodać, że samo obnoszenie się z instrumentem nie świadczy o wysokim poziomie muzycznym. I sprawę można by zamknąć, gdyby nie realia naszego kraju, w którym ćwiczenia mające przygotować polskie służby do reagowania na sytuacje kryzysowe przypominają faceta, który chodzi ze skrzypcami zamiast ćwiczyć.

Zwarci i gotowi?

Na nieszczęście dla służb i obywateli przyjęto organizować – często za ciężkie pieniądze – pokazy i dla niepoznaki nazywać je ćwiczeniami.

Różnica między ćwiczeniem a pokazem jest prosta. Prawdziwe ćwiczenie zarządzania kryzysowego to praca na scenariuszu nieznanym ćwiczącym, często o charakterze otwartym – kiedy prowadzący ćwiczenie modyfikuje je w zależności od rozwoju sytuacji. Dzięki temu ćwiczący reaguje tak jak w sytuacji realnej, co pozwala nie tylko na sprawdzenie jego umiejętności, lecz również na zweryfikowanie realności i skuteczności procedur, a także wyłapanie luk w procedurach, sprzęcie, personelu etc.

Ćwiczenia tego typu, nawet jeśli mają charakter gry decyzyjnej bez działań w terenie, wpływają na poziom przygotowania służb do realnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8680

Spis treści
Zamów abonament