Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rezygnacja z prowadzenia działalności nie może być pozorna

22 lipca 2010 | Gazeta prawa i podatków | Michał Cyrankiewicz

Radny, wspólnik spółki cywilnej zawierającej z gminą, w której uzyskał mandat, umowę dzierżawy nieruchomości komunalnej, narusza obowiązujące prawo. W konsekwencji albo rada, albo wojewoda ma obowiązek stwierdzić wygaśnięcie mandatu

W trakcie ostatnich wyborów samorządowych – w 2006 r. – Krzysztof K. uzyskał mandat radnego w gminie W. Jednocześnie jest on przedsiębiorcą – wspólnikiem w spółce cywilnej, która zawarła rok wcześniej z gminą W. umowę dzierżawy gruntu na okres trzech lat.

Oznacza to, że w terminie trzech miesięcy od dnia złożenia ślubowania Krzysztof K. powinien zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej na mieniu komunalnym gminy W.

Spółkę cywilną...

Krzysztof K., przed upływem trzymiesięcznego terminu wynikającego z art. 24f ust. 1a ustawy o samorządzie gminnym, złożył oświadczenie o zrzeczeniu się z określoną datą dzierżawy gminnego terenu. Uczynił to na rzecz swojego wspólnika Zenona J.

Ponadto oświadczył, że z tytułu tej dzierżawy nie czerpie ani czerpać nie będzie żadnych pożytków. Pismo tej treści zostało złożone na ręce przewodniczącego rady, który uznał jego treść za równoznaczną ze zrzeczeniem się przez radnego prowadzenia działalności gospodarczej na mieniu komunalnym....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8680

Spis treści
Zamów abonament