Nie ma limitu czasowego dla sporządzania odpisów dokumentów
Jeśli świadectwa pracy zostały zniszczone na skutek powodzi, poszkodowany ma prawo zwrócić się do byłych pracodawców o wydanie ich odpisów. Należy je sporządzić nawet wtedy, gdy pracownik zwraca się o to nie po raz pierwszy
Świadectwo pracy należy wydać każdemu pracownikowi, który przestaje pracować w danej firmie. Jest to jeden z ważniejszych obowiązków pracodawcy. Kodeks pracy nie daje w tej sprawie żadnego wyboru i nie uzależnia sporządzenia tego dokumentu od spełnienia przez pracownika jakichkolwiek warunków. Jedyną okolicznością jest fakt rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.
Świadectwo pracy musi być wtedy wydane niezwłocznie i nie może być to uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą. Należy je zatem wydać w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy.
Takiego obowiązku nie ma w przypadku, gdy pracodawca nawiązuje z tą samą osobą kolejną umowę o pracę bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej. Według stanowiska Państwowej Inspekcji Pracy pojęcie bezpośrednio oznacza, że pomiędzy poprzednim i nowym stosunkiem pracy nie ma żadnej przerwy lub występuje przerwa obejmująca jedynie dni wolne od pracy, to jest niedziele, święta czy dni wolne wynikające z harmonogramu zakładowego.
W każdym razie w takim przypadku kodeks nie wymaga wydania świadectwa pracy, chyba że pracownik tego zażąda. Pracownik powinien takie żądanie zgłosić najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy.
Nie tylko z zawodowej kariery
W świadectwie pracy przedstawia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta