Przestępstwo lepsze od ogłoszenia w Monitorze Polskim
Wielu przedsiębiorców celowo decyduje się na łamanie prawa i nie przekazuje sprawozdań finansowych do obowiązkowej publikacji. Opłata za nią jest bowiem bardzo droga
Roczne sprawozdanie finansowe jest bardzo ważnym dokumentem, który przedstawia wyniki przedsiębiorstwa na koniec roku obrachunkowego. Stanowi informację nie tylko do użytku wewnętrznego spółki, ale może być też cenną wskazówką dla kontrahentów czy inwestorów.
Dlatego też niektóre podmioty są zobowiązane do złożenia sprawozdania w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz do publikacji jego części w Dzienniku Urzędowym RP Monitor Polski B. Niewykonanie ustawowych obowiązków stanowi przestępstwo. W praktyce firmy często jej popełniają.
Co trafia do KRS
Czy obowiązek publikowania części sprawozdania finansowego w Monitorze jest potrzebny? Wydaje się, że nie, zwłaszcza że te same dane znajdują się już w KRS. Jedną z głównych zasad KRS jest jawność. Na mocy art. 8 ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (tekst jedn. DzU z 2007 r., nr 168 poz. 1186 ze zm.) każdy ma prawo dostępu do danych zawartych w rejestrze za pośrednictwem Centralnej Informacji.
Dodatkowo każdy ma prawo otrzymać, również drogą elektroniczną, poświadczone odpisy, wyciągi, zaświadczenia i informacje z rejestru. Katalog dokumentów dotyczących spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek akcyjnych, spółek komandytowo-akcyjnych i spółek europejskich obejmuje m.in. roczne sprawozdania finansowe oraz roczne skonsolidowane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta