Zanim przyjmiesz spadek, sprawdź, czy spadkodawca płacił daniny
Jeśli ojciec lub wujek zostawia ci firmę w spadku, możesz zdecydować, że będziesz ją dalej prowadził. Wcześniej jednak sprawdź, jakie obowiązki spoczywały na zmarłym i jakie miał prawa majątkowe
Przepisy ordynacji podatkowej szczegółowo określają zasady odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe. Mówią też o sukcesji podatkowej spadkobierców. Zgodnie z art. 97 § 1 spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy.
Na spadkobierców przechodzą zatem tylko te obowiązki spadkodawcy, które miał jako podatnik, i tylko te, które są związane z realizacją obowiązków wynikających z ustaw podatkowych. Przejmują zatem zarówno obowiązek zapłaty podatku, jak i zwrotu kwot nadpłaconych.
Warunek kontynuacji
Te zasady nie mają jednak zastosowania w przypadku praw niemajątkowych. Aby przeszły one na spadkobierców, konieczne jest spełnienie dodatkowego warunku. Artykuł 97 § 2 ordynacji podatkowej mówi, że jeżeli na podstawie przepisów prawa podatkowego spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, uprawnienia te przechodzą na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek.
Spadkobierca musi zatem zdecydować się na prowadzenie w dalszym ciągu tej działalności. Tylko pod tym warunkiem możliwe jest złożenie deklaracji VAT (jeśli spadkodawca nie zdążył tego zrobić), a także skorzystanie z prawa do odliczenia podatku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta