Krótsza dniówka wybranych niepełnosprawnych
Lekarz zadecyduje, który inwalida może pracować tylko siedem godzin
Tak wynika z poselskiego projektu nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ma zostać uchwalony jeszcze w tym roku, tak by nowe przepisy zaczęły obowiązywać już na początku 2011 r.
Przywileje dla nielicznych
W myśl obowiązującego teraz art. 15 ustawy o rehabilitacji osoby zaliczone do dwóch stopni niepełnosprawności: umiarkowanego i znacznego, mogą pracować tylko siedem godzin dziennie i 35 godzin w tygodniu. Posłowie chcą jednak, by z przywileju skróconej dniówki mogły korzystać jedynie osoby z najwyższym stopniem niepełnosprawności. Jest ich obecnie na rynku pracy około 10 tys. Znacznie większa grupa, bo aż 100 tys. pracowników, z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności miałaby stracić przywilej krótszej pracy. Prawo do krótszej dniówki przysługiwałoby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta