Duplikat faktury potwierdza prawo do odliczenia wynikającego z niej VAT
Czy można odliczyć VAT z duplikatu faktury, gdy pierwotna faktura wpłynęła do firmy, ale zaginęła i nigdy nie była wprowadzona do systemu księgowego?
W takiej sytuacji należy korygować deklarację z okresu otrzymania faktury pierwotnej. Prawo do odliczenia nie może powstać po raz drugi. Ono powstaje tylko raz i to w momencie wpływu pierwotnej faktury VAT. Tak orzekł WSA w Poznaniu w wyroku z 29 lipca 2010 r. (I SA/Po 368/10).
Jak wynika z rozporządzenia ministra finansów dotyczącego wystawiania faktur, w sytuacji gdy oryginał faktury lub faktury korygującej ulegnie zniszczeniu albo zaginie, sprzedawca na wniosek nabywcy ponownie wystawia fakturę lub fakturę korygującą, zgodnie z danymi zawartymi w kopii tej faktury lub faktury korygującej. Faktura i faktura korygująca wystawione ponownie muszą dodatkowo zawierać wyraz „duplikat” i datę wystawienia.
Faktura przyszła, ale się zgubiła
Może się tak zdarzyć, że faktura wpłynie do podatnika, zostanie odnotowana jako korespondencja przychodząca, jednak nie zostanie ujęta w ewidencji zakupu ani w innych urządzeniach księgowych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta