Lunch w restauracji to reprezentacja, poczęstunek w firmie – nie
Do kosztów przedsiębiorcy należą wydatki na drobny poczęstunek w siedzibie firmy dla kontrahentów i klientów. Nie dotyczy to wydatków na goszczenie kontrahentów i klientów w restauracjach czy kawiarniach, choć takie biznesowe spotkania są obyczajem powszechnym
Te bowiem nie tylko przedstawiciele fiskusa, ale i sądy administracyjne uważają za za koszty reprezentacji.
Zasada z wyjątkami
Zasada zapisana w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) i art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób (CIT), gdy chodzi o możliwość zaliczania wydatków w ciężar kosztów firmy, jest taka: kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, w wyjątkiem wskazanych w art. 23 pierwszej z tych ustaw oraz art. 16 drugiej.
Wszelkie więc wydatki przedsiębiorcy muszą być oceniane pod tym kątem. Konieczna jest przy tym indywidualna ocena, uwzględniająca rodzaj i specyfikę działalności, racjonalność wydatku i jego związek z przychodami. Koszt musi też być prawidłowo udokumentowany. W razie sporu z fiskusem to na przedsiębiorcy spoczywa ciężar wykazania związku wydatku z jego przychodami.
Wśród wydatków, których nie można zaliczyć w ciężar kosztów firmy, w art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT i art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT wymienia się koszty reprezentacji, zwłaszcza poniesione na usługi gastronomiczne, zakup...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta