Jak zaplanować transakcję, by podatek nie zjadł zysku
Planując zawarcie istotnych kontraktów czy wprowadzenie na rynek nowego produktu lub usługi, warto mieć na uwadze skutki podatkowe, które mogą wpłynąć na opłacalność przedsięwzięcia. Kalkulując przyszłe zyski, nie można nie uwzględnić wysokości podatku VAT
Teoretycznie VAT powinien być neutralny dla podatnika (wskazuje na to sama nazwa Value Added Tax, czyli podatek od wartości dodanej). Zasada neutralności jest realizowana przez prawo do odliczenia podatku naliczonego. Jednak istnieją pewne jej ograniczenia (np. zakaz odliczenia VAT od paliwa do samochodów osobowych).
Ponadto dla podatników, u których występuje sprzedaż zwolniona z VAT, podatek naliczony jest kosztem. Oprócz wysokości opodatkowania uwzględnić też należy pewne uciążliwości związane z samym procesem rozliczania podatku (konieczność rejestracji na VAT w innym kraju, korekty obrotu, wpływ VAT na cash flow itd.).
Poniżej opisujemy wybrane przykłady transakcji krajowych i międzynarodowych, których odpowiednie zaplanowanie jest bardzo ważne w praktyce.
Sprzedaż nieruchomości
Nie wnikając w wiele kontrowersji wiążących się z opodatkowaniem VAT zbycia nieruchomości (jest o nich mowa w tekście na str. 5 – przyp. red.), warto zwrócić uwagę na niezwykle istotny aspekt planowania takich transakcji przy użyciu narzędzia, które daje sama ustawa o VAT – możliwości wyboru opodatkowania.
Dostawa nieruchomości zasadniczo jest zwolniona z VAT, z wyjątkiem
- dostawy w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz
- gdy między pierwszym zasiedleniem a dostawą obiektu budowlanego upłynął okres krótszy niż dwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta