Co z VAT od przedawnionych zobowiązań wobec kontrahenta
– Nie mam możliwości zapłaty należności wobec kontrahenta, a zobowiązanie to wkrótce się przedawni. Wiem, że w takiej sytuacji kwotę netto należy doliczyć do przychodu. A co zrobić z podatkiem VAT? Czy należy go oddać? – pyta czytelnik.
Przedawniona należność – jak słusznie zauważył czytelnik – jest dla dłużnika przychodem z działalności gospodarczej zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o CIT oraz art. 14 ust. 2 pkt 6 ustawy o PIT.
Przychód w kwocie netto
Choć można spotkać się z odmiennym poglądem, przeważa korzystne dla podatników stanowisko, że u czynnego podatnika VAT przychodem tym jest nie cała kwota przedawnionego zobowiązania wobec wierzyciela, a jedynie kwota netto (bez VAT).
Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 11 stycznia 2010 r. (ITPB3/423-584a/09/AM). W piśmie tym czytamy:
„Ujęcie przedmiotowych zobowiązań w rachunku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta