Nie każdy przedsiębiorca na studiach może zmniejszyć swoje przychody
Wydatki związane z opłatami za czesne, podręczniki itp. mogą stanowić koszty podatkowe tylko wtedy, gdy program studiów jest powiązany z zakresem prowadzonej działalności gospodarczej
Co istotne, to nie organ podatkowy, lecz podatnik musi przedstawić mocne argumenty wskazujące na celowość poniesionych na studia wydatków z punktu widzenia zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.
Jeśli nie będzie potrafił tego zrobić, fiskus zapewne zakwestionuje odliczenie i stwierdzi, że wydatek nie może być uznany za koszt uzyskania przychodów. Podkreślają to konsekwentnie organy podatkowe w wydawanych przez siebie interpretacjach podatkowych.
Może mieć to duże znaczenie zwłaszcza teraz, kiedy spora grupa osób prowadzących firmy rozpocznie jesienią naukę na studiach podyplomowych, na uczelniach wyższych czy różnego rodzaju kursach.
Racjonalne, ale nie wszystkie
Fiskus twierdzi, że w przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.
Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych nie zostały ujęte wśród nieuznawanych za koszt uzyskania przychodów w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie oznacza to jednak, że wolno je wrzucić do kosztów.
Będzie to możliwe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta