Wywłaszczenie kosztuje
Za bezprawną decyzję sprzed lat należy się odszkodowanie
Skarb Państwa nie może odmówić rekompensaty za grunty odebrane właścicielom wbrew przepisom z tej przyczyny, że potem i tak byliby – w zgodzie z prawem – ich pozbawieni.
Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku wydanym na posiedzeniu niejawnym. Uznał jednak, że podczas ustalania rekompensaty trzeba uwzględnić odszkodowanie uzyskane po
bezprawnym pozbawieniu własności. Nieuwzględnienie tego faktu było powodem uchylenia wyroku przyznającego odszkowanie za kilkuhektrową nieruchomość rolną położoną na obrzeżach dużego miasta.
Antoni L. został pozbawiony własności gruntu w 1954 r. na podstawie decyzji o wywłaszczeniu wydanej z naruszeniem ówczesnych przepisów. Bezprawność decyzji stwierdził w 2004 r. – na wniosek spadkobiercy Antoniego B. – minister infrastruktury.
I tak by stracił
Po uzyskaniu decyzji ministra Antoni B. wystąpił przeciwko Skarbowi Państwa reprezentowanemu przez wojewodę pomorskiego o odszkodowanie równe wartości gruntu utraconego przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta