Polskie firmy też mogą sprzedawać własne wiatraki i turbiny
Wzrastające zapotrzebowanie na urządzenia do produkcji ekologicznej energii i ciepła powinno zainteresować rodzimych wytwórców tego typu sprzętu. Tym bardziej że mogą uzyskać dofinansowanie do takiej działalności
Znaczna część unijnego wsparcia, jaka już trafia i dalej będzie kierowana do Polski, jest przeznaczona na cele prośrodowiskowe, w tym produkcję energii i ciepła z odnawialnych źródeł energii.
Wsparcie takich inwestycji przewidziane zostało zarówno w programach regionalnych, jak i w programie „Infrastruktura i środowisko”. Korzystając z dotacji, przedsiębiorcy uzyskali możliwość budowy farm wiatrowych, biogazowni, hydroelektrowni lub instalacji kolektorów słonecznych.
Niestety, firmy zainteresowane inwestycjami w energię odnawialną lub biopaliwa najczęściej muszą sprowadzać ten sprzęt z zagranicy. Stosunkowo niewiele jest rodzimych producentów urządzeń wytwarzających energię wiatrową lub wodną.
To nisza, którą warto zagospodarować. Tym bardziej że twórcy programu „IiŚ”, przewidując wzmożony popyt na takie maszyny, włączyli do niego działanie 10.3 „Rozwój przemysłu dla odnawialnych źródeł energii”. Zgodnie z nazwą jego celem jest przyspieszenie rozwoju energetyki odnawialnej dzięki powstawaniu firm produkujących taki właśnie sprzęt.
Dlatego przedsiębiorcy, którzy skorzystają z tego działania, mogą liczyć na refundację poniesionych wydatków związanych z budową fabryk i linii produkcyjnych. Oczywiście niezbędnym warunkiem jest wytwarzanie urządzeń, dzięki którym uzyska się energię elektryczną z siły wiatru lub wodybądź biogazu i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta