Opinia, nawet negatywna, nie jest wiążąca
Ustawa wymaga, aby projekty planów miejscowych były uzgadniane i opiniowane przez rozmaite podmioty. O ile jednak w wyniku uzgodnień treść planu ulega zmianie, o tyle opinia nie jest dla władz lokalnych wiążąca
Zasady i tryb sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego określają przepisy ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (DzU nr 80, poz. 717 ze zm.).
Jak wynika z treści jej art. 17, wójt (burmistrz, prezydent miasta) po podjęciu przez radę gminy uchwały o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego wykonuje wiele czynności.
Publikuje ogłoszenie w prasie miejscowej oraz w sposób zwyczajowo w gminie przyjęty o podjęciu takiej uchwały zawiadamia o tym fakcie właściwe organy, które projekt planu będą opiniować i uzgadniać, oraz sporządza projekt planu miejscowego wraz z prognozą oddziaływania na środowisko, uwzględniając w nim ustalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.
Sporządza również prognozę skutków finansowych uchwalenia planu miejscowego.
Po sporządzeniu projektu planu wójt (burmistrz, prezydent miasta) przekazuje go właściwym organom do zaopiniowania i uzgodnienia.
Projekt planu jest opiniowany przez:
- gminną (miejską) komisję architektoniczno-urbanistyczną;
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta